Bugatti La Voiture Noire

Podczas salonu w Genewie bank rozbiło Bugatti, prezentując najdroższe cywilne auto na świecie. Jest to współczesna interpretacja legendarnego Modelu Type 57 SC Atlantic z lat 1936-38. Wiadomo już, że pokazany samochód będzie jedynym wytworzonym egzemplarzem wycenianym na rekordowe 70 mln złotych!

La Voiture Noire to po francusku po prostu „czarny samochód”. Nazwa ta jest bezpośrednim nawiązaniem do legendarnego modelu z lat trzydziestych ubiegłego wieku – Type 57 SC Atlantic. Do dziś na świecie przetrwały jedynie trzy egzemplarze tego samochodu, a właścicielem jednego z nich jest projektant mody Ralph Lauren. To także najdroższe do tej pory auto sprzedane na aukcji samochodowej. W 2010 roku jeden z ocalałych egzemplarzy został zlicytowany za 31,2 mln euro (ponad 134 mln złotych).

Nowy model, nawiązujący do klasyka, bazuje na Chironie, ale tak naprawdę podobieństw jest niewiele. Z Chirona zapożyczono jedynie napęd. Oznacza to, że pod maską znajdziemy ośmiocylindrowy silnik quad-turbo W16 o mocy 1500 KM i równie imponującym maksymalnym momencie obrotowym na poziomie 1600 Nm. Mimo tego La Voiture Noire będzie miało nieco niższą prędkość maksymalną i będzie wolniejszy w sprincie do „setki” niż Chiron. Powodem jest zmodyfikowana skrzynia biegów, której przełożenia dostosowano do jazdy na dłuższych dystansach.

Także zawieszenie poddano poważnym modyfikacjom, po to aby auto było bardziej komfortowe podczas jazdy. Zastosowano „miększe” amortyzatory, a układ wspomagania jest silniejszy niż w Chironie.

Bugatti całkowicie od nowa podeszło do projektu nadwozia. Twórcą projektu jest Etienne Salome, nadworny stylista marki. Ręcznie wykonany korpus z włókna węglowego ma dłuższy przód, który według Bugatti nawiązuje do legendarnego Type 57. Jednak w przeciwieństwie do kultowego klasyka La Voiture Noire ma silnik umieszczony centralnie.

Wyjątkowy model Bugatti wyceniono na 11 milionów euro bez podatków. Według niepotwierdzonych informacji samochód znalazł już właściciela i jest nim miłośnik aut ze stajni Bugatti, były szef Volkswagena. Ferdinand Piëch podobno zapłacił za auto ponad 16 milionów euro, czyli ok. 70 milionów złotych.

źródło: auto-swiat.pl